Rozwiązywanie umów o pracę

Rozwiązywanie umów o pracę - uwagi wstępne
2003-11-02
Sposób rozwiązania umowy o pracę zależy w dużym stopniu od rodzaju tej umowy, dlatego niezbędne jest krótkie scharakteryzowanie tej materii.

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem
2003-11-05
Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem polega jak łatwo się domyślić na złożeniu pisemnego wypowiedzenia. Umowa o pracę rozwiąże się po upływie ściśle określonego w prawie okresu wypowiedzenia. Wypowiedzenie może złożyć zarówno pracodawca jak i pracownik.

Wypowiedzenie zmieniające, czyli jak pogorszyć pracownikowi warunki pracy i płacy
2003-11-11
Nadchodzi czasem taki dzień, że pracodawca chciałby sobie nieco ułatwić życie. „Zbyt miękkie serce miałem wiosną” - myśli - „i umowy zawierałem zbyt pochopnie. Przydałoby się je nieco pozmieniać! Ściąć nieco pobory”. Jak powinien się do tego zabrać? Teoretycznie mógłby wypowiedzieć wszystkim umowy o pracę a po ich rozwiązaniu podpisać nowe - istnienie jednak procedura uproszczona - wypowiedzenie zmieniające.

Dont't worry, be happy - czyli kogo pracodawca nie może zwolnić
2003-11-20
W polskim prawie znaleźć można sporo przepisów, które chronią pracowników przed zwolnieniem, dlatego zanim zdecydujesz się kogoś zwolnić, zastanów się czy to w ogóle możliwe. Poniżej opisałem szereg tego typu instytucji - cześć zaś jedynie wyliczyłem, jednak w niedalekiej przyszłości również one zostaną omówione.

Dyscyplinarka - rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia
2003-11-23
We wcześniejszym artykule opisywałem instytucję rozwiązania umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Po złożeniu wypowiedzenia pracownik jak pewnie pamiętasz pracował jeszcze przez ściśle określony w prawie pracy okres czasu. Mogą zdarzyć się jednak sytuacje, kiedy dalsze zatrudnianie pracownika byłoby sprzeczne ze... zdrowym rozsądkiem. W związku z powyższym wprowadzona została możliwość rozwiązania umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia.

Rozwiązanie umowy o pracę przez pracownika bez zachowania okresu wypowiedzenia
2003-11-29
Czasem również wytrzymałość pracownika osiągnie swój kres. „Ileż można znosić kiepskie warunki pracy, niskie wynagrodzenie, podłego szefa? No ileż?” Kiedy pracownikowi zrodzi się w głowie taka myśl, nie chce dłużej czekać - chce rozwiązać rozmowę tu i teraz, i to ze skutkiem natychmiastowym. Nie zawsze jest to niestety możliwe.

Co robić gdy pracodawca wypowiedział?
2003-12-07
Trzymasz w ręku wypowiedzenie umowy. Łzy cisną się do oczy, a głos się łamie. Rozstania zawsze są ciężkie. Nawet ze znienawidzonym szefem, podłymi współpracownikami, zadymionym miejscem pracy i pensją wielkości kurzego móżdżku. Jak mogli mi to zrobić? Jak mogli? Otrząśnij się! Być może nie wszystko jeszcze stracone. Być może podpiszesz się znowu na liście płac i dumnym krokiem powędrujesz do swego stanowiska, przeganiając stamtąd spłoszonego jegomościa. Let’s start the war!

Rozwiązanie umowy o pracę, a zasiłek dla bezrobotnych
2004-01-02
Umowa o pracę rozwiązana, a widoków zatrudnienia brak. Co robić - rejestrujesz się jako bezrobotny. Niestety pani w Urzędzie Pracy jest bezlitosna - zasiłek będzie, ale za kilka miesięcy :( Dlaczego? Prawo do zasiłku uzależnione jest od sposobu rozwiązania umowy o pracę.

Jak pozbyć się pracodawcy ;)
2004-01-03
Przyczyny mogą być różne. Może zaszedł Ci już tak za skórę, że masz go już kompletnie dość, może znalazłeś nową pracę, może po prostu nie chce Ci się rano wstawać. W każdym razie chcesz się swojej pracy pozbyć i to jak najszybciej...

 

 

porady prawne porady prawne porady prawne

 

Artykuły

• Urlopy

• Umowa o pracę

• Rozwiązanie

• Rodzicielstwo

• Czas pracy

• Emerytury i renty

• Inne

 

Informacje:

• Współpraca

• Nota prawna

• Kontakt

• Odnośniki